Aktualności 2011-12


ZAKOŃCZENIE ROKU

W tym roku, późno, bo 29 czerwca zakończył się rok szkolny 2011/12. Spotkaliśmy się w szkole po raz ostatni przed wakacjami aby odebrać świadectwa i udać się na wypoczynek. Jak co roku, żegnaliśmy klasę VI. Wielu uczniów zostało wyróżnionych nagrodami za bardzo dobre wyniki w nauce, za frekwencję oraz za angażowanie się w życie klasy i szkoły. Po uroczystościach rozeszliśmy się do domu aby przygotowywać się do wakacji.

 


WYCIECZKA

4 czerwca 2012 roku uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Mińska Mazowieckiego i do Warszawy. W Mińsku spędziliśmy czas na basenie, natomiast w Warszawie pojechaliśmy do kina i na salę zabaw. Obejrzeliśmy bajkę pt. „Goryl Śnieżek w Barcelonie”, która okazała się bardzo piękną bajką o tym, jak ważna jest przyjaźń. W Sali zabaw szaleństwom mnie było końca!!! Nie zabrakło także obiadu w Mc DonaldzieJ

Opiekunami na wycieczce byli:

P. Izabela Has

P. Katarzyna Bernaciak

P. Danuta Władzińska

P. Dorota Kowalczyk

 

 

 

 

 


"WARTO BYĆ DOBRYM"

1 czerwca 2012 roku w naszej szkole nastąpiło rozstrzygniecie akcji „Warto być dobrym”.
Z każdej klasy został wytypowany jeden uczeń, który zdaniem uczniów dokonał najwięcej dobrego. Niestety, zwycięzca mógł być tylko jeden. Wylosowana została Weronika Przeworska z klasy VI. GRATULUJEMY!!!

 


GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 29 maja 2012 roku, już po raz trzeci, w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Konkurs został zorganizowany przez Panią Izabelę Has, nauczycielkę języka angielskiego. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych w Jarczewie, Lisikierzu i Mysłowie. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klas II-III oraz IV-VI. W części pierwszej uczniowie odgrywali przygotowane scenki natomiast w drugiej, napisali test.

Do konkursu uczniowie zostali przygotowani przez nauczycieli języka angielskiego- Panią Agnieszkę Talarek (SP Lisikierz) Panią Monikę Krawczyk (SP Mysłów) oraz Panią Izabelę Has (SP Jarczew)

Wyniki przedstawiają się następująco:

Klasy młodsze:

1 miejsce- Gabriela Kaszuba SP Jarczew

2 miejsce- Erwin Podołowski- SP Jarczew

3 miejsce- Grzegorz Iwaniec  SP Lisikierz

Klasy starsze:

1 miejsce- Kamil Głasek SP Mysłów

2 miejsce- Izabela Smolik SP Jarczew

3 miejsce- Anita Olechowska SP Lisikierz

 

 

 

Część ustna:

W obu kategoriach pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Lisikierzu.

W klasyfikacji generalnej najwięcej punktów zdobyła szkoła podstawowa w Lisikierzu.

Dzięki uczestnictwu w konkursie uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz integracji międzyszkolnej. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody w postaci słowników i książek, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

 

 


PIKNIK OLIMPIJSKI

Dnia 26 maja 2012 roku, siedmioro uczniów naszej szkoły pod opieką Pani Izy Has wyjechało na 13. Piknik Olimpijski do Warszawy. W tym roku piknik odbywał się pod hasłem: „Londyn Wzywa” z racji, że w tym roku olimpiada ma miejsce właśnie w Londynie.

Sam Piknik był prawdziwym festiwalem sportu i rekreacji. Nasze gwiazdy sportu pracowicie dyżurowały albo w specjalnie wyznaczonym dla nich "ogródku olimpijskim", albo na kilkudziesięciu stoiskach przygotowanych przez poszczególne polskie związki sportowe i inne organizacje oraz przez niezawodnych sponsorów i partnerów Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej i PKOl. Były wspólne zdjęcia i ciekawe rozmowy z sympatykami sportu i młodzieżą z klubów olimpijczyka i licznych szkół, których delegacje także stawiły się w stolicy. Szczęśliwie dobiegł końca zainicjowany jeszcze w poniedziałek w "New Gym" na Ursynowie bieg Warszawa - Londyn (1640 km), rozgrywany na ruchomych bieżniach.

Nasi uczniowie brali udział w wielu dyscyplinach sportowych, zdobyli nagrody oraz mnóstwo autografów od obecnych tam olimpijczyków.

 


DZIEŃ MATKI

            Jest taki szczególny dzień w roku, w którym nasze kochane mamy maja swoje święto. W przygotowanie uroczystości włączyli się uczniowie klasy II, III i IV wraz ze swoimi wychowawcami. Inscenizacja baśni „Calineczka”, zadeklamowane wierszyki i wyśpiewane z serca piosenki wywołały u mam wzruszenie.

Zrobione z miłością laurki z życzeniami, symboliczna różyczka oraz szczery uścisk ukochanej mamy był wyrazem głębokiej miłości i podziękowania za to, ze są, ze kochają i że są najlepsze na świecie.

 


    EGZAMIN 3 KLASY

22 maja 2012 roku uczniowie klasy III wzieli udział w II Edycji Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów. Tegoroczny sprawdzian składał się z dwóch części: z języka polskiego i matematyki. Na rozwiązanie każdego testu uczniowie mieli 40 minut. Najpierw uczniowie odpowiadali na pytania z języka polskiego a po 15 minutowej przerwie rozwiązywali zadania matematyczne. Zmagali się z trudnymi zadaniami m. in. pisali list oficjalny do wójta lub burmistrza oraz rozwiązywali zadania dotyczące wnioskowania.

Sprawdzian okazał się zbyt trudny dla trzecioklasistów oraz zbyt krótki czas.

 


SZKOLNE UROCZYSTOŚCI

Na przełomie kwietnia i maja w naszej szkole odbyło się wiele uroczystości. Pierwszą z nich była rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II. Akademię z tej okazji przygotowała Pani Agata Piętka wraz z klasą i III i IV. Następną okazją był dzień 2 i 3 maja. Z tej okazji uczniowie pod okiem Pani Elżbiety Sokół- Broś oraz Katarzyny Bernaciak przedstawili akademię dotyczącą rocznicy uchwalenia konstytucji oraz z okazji Dnia Flagi. W kwietniu także obchodzony jest Dzień Ziemi dlatego uczniowie klasy VI, pod opieką przyrodnika, Pani Barbary Szyszkiewicz w akademii przypomnieli nam o tym, jak ważne jest by dbać o naszą planetę.

 

 

 


Z PODWÓRKA NA STADION - PUCHAR TYMBARKU

W kwietniu, uczniowie klasy II i III wzięli udział w rozgrywkach o puchar Tymbarku pod tytułem „Z podwórka na stadion”. O Puchar Tymbarku walczą uczniowie trzecich i młodszych klas szkół podstawowych z całej Polski.

W tym roku nagrodą główną jest wyjazd na stadion Ajaxu Amsterdam i możliwość treningu
w jednej z najlepszych na świecie młodzieżowych szkółek piłkarskich.

Pomimo, że nasi uczniowie nie zakwalifikowali się do finału, to mieli możliwość zobaczenia jak wyglądają takie rozgrywki oraz zagrania na prawdziwym stadionie piłkarskim z drużynami innych szkół.

Celem Turnieju "Z Podwórka na Stadion" jest wyłonienie najsilniejszych reprezentacji wojewódzkich. W poprzednich latach Turniej kończył się obozami gdzie mierzyły się ze reprezentacje sąsiadujących ze sobą województw. W 2005 r. postanowiono rozbudować formułę Turnieju wzbogacając go o Finał Ogólnopolski.

 

 


NAJLEPSZY PRZEZORNY ŚREDNIAK

Gabriela Kaszuba uczennica III kasy Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jarczewie zdobyła tytuł Najlepszego Przezornego Średniaka województwa lubelskiego w VI edycji akcji „Na Wszelki Wypadek” o nazwie Akademia Przezornego Ucznia. W drodze do finału Gabrysia przeszła etap wewnątrzszkolny i wewnątrzwojewódzki. W każdym z tych etapów należało wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego. Przed nią etap ogólnopolski. Życzymy powodzenia!

 


ADOPCJA NA ODLEGŁOŚĆ

 

W lutym uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przystąpili do akcji „Adopcja na odległość”. Zaopiekowaliśmy się dziewczynką z Kenii i dzięki naszemu wsparciu będzie ona mogła uczyć się w szkole, będzie miała zapewnioną opiekę medyczną, mundurek oraz przybory szkolne. Adoptowana dziewczynka to Gloria Mwendwa Kamencu. Co miesiąc uczniowie przekazywać będą 1,50zł  i na początku każdego następnego miesiąca przelewane są na rzecz Glorii aby przez ten miesiąc miała za co jeść oraz by mogła chodzić do szkoły. 

 

Modlitwa za adoptowane dziecko

Proszę Cię, Panie, za moje dziecko, które swoim sercem adoptowałem.

Pragnę mu pomóc, aby mogło ukończyć szkołę i usamodzielnić się, ale nade

wszystko, aby mogło doświadczyć godności bycia Dzieckiem Bożym.

Błogosław wszystkim jego poczynaniom, daj mu zdrowie duszy i ciała oraz

szansę na lepsze życie w normalnym społeczeństwie.

Niech w swoje życie niesie przesłanie, że Bóg jest dobry i miłosierny.

Maryjo Matko wszystkich dzieci, miej w opiece Glory. Amen.

 

 


 NASZA SZKOŁA PRZYŁĄCZYŁA SIĘ DO AKCJI "WARTO BYĆ DOBRYM"

Opis akcji

  • Akcja "Warto Być Dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca u dzieci dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, ich uczuć i praw, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat.
  • Kampania ta realizowana jest w szkole, bo to miejsce największej aktywności młodzieży, oraz przestrzeń gdzie dokonuje się wymiana poglądów o świecie rzeczywistym. To nie tylko miejsce zdobywania wiedzy lecz środowisko gdzie kształtują się postawy młodych ludzi.
  • Głównym elementem akcji jest konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną - rowerem górskim.
  • Akcja wymyślona i organizowana przez Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", została zainicjowana 10 lat temu w śląskich szkołach. W roku szkolnym 2011/2012, wprowadzona zostaje nowa, rozbudowana formuła i zwiększony zasięg do 1500 placówek, będących członkami Stowarzyszenia. Daje to grupę 500 000 dzieci i ok 1 000 000 rodziców.

Nagrody

    • Nagrodą główną w Konkursie dla Uczestników każdej szkoły jest rower marki KROSS, o wartości ok 1000 zł, ufundowany przez Organizatora - Stowarzyszenia "Przyjazna Szkoła".

  • 10 szkół, które uzyskają najwyższy wskaźnik będący stosunkiem ilości Uczestników, którzy zostaną członkami OKI Klubu do ilości uczniów Szkoły otrzyma nagrody w postaci grantów po 10 000 zł na zrealizowanie projektu z dziećmi wg. własnego pomysłu.
  • Każda szkoła, która weźmie udział w akcji, otrzymała od firmy FORMAT zestaw edukacyjnych programów multimedialnych do wyposażenia biblioteki szkolnej – Akademia Umysłu ® cz.2, w skład którego wchodzą 3 programy: PAMIĘĆ, KONCENTRACJA, SZYBKIE CZYTANIE. Zawarte w nich ćwiczenia zwiększają zdolność zapamiętywania, wspomagają koncentrację oraz sprawne czytanie u dzieci i młodzieży. Każdy z 1500 przekazanych pakietów multimedialnych jest wart ponad 600 zł

 

 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

W piątek, 21 stycznia, gościliśmy w szkole Babcie i Dziadków, uroczyście obchodząc Ich święto. Część artystyczną przygotowały dzieci z klas młodszych. Za miłość serce i poświecenie wierszami i piosenką dziękowały maluchy z oddziału przedszkolnego pod opieką p. D. Władzińskiej.

Dzieci z kl. I z p. T. Pierścionek przedstawiły współczesną wersję Czerwonego Kapturka. Klasa III zaś, ze swoją wychowawczynią p. D. Kowalczyk, zaprezentowała Jasełka. Potem dzieci złożyły życzenia swoim Babuniom i Dziaduniom, a Pani Dyrektor zaprosiła miłych Gości na słodki poczęstunek.

Spotkanie upłynęło w sympatycznej atmosferze.

 


 "KOLĘDUJE TOBIE MOJE SERCE MAŁE"

 

„Kolęduje Tobie moje serce małe” – pod takim hasłem uczniowie Szkoły Podstawowej w Jarczewie spotkali się 22 grudnia 2011 roku na szkolnym apelu. Jasełka przygotowały dzieci z klasy III pod opieką p. Doroty Kowalczyk. Piękne kolędy wykonane przez Gabrysię, Natalię i Kamilę przy akompaniamencie uczennicy klasy IV Izabeli Piętki oraz inscenizacja narodzin Chrystusa w stajence betlejemskiej, wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

 


 

KONKURS BOŻONARODZENIOWY

Do szkolnego konkursu bożonarodzeniowego wpłynęły 22 prace.

WYRÓŻNIENI UCZNIOWIE:

Bartosz Smolik – kl. IV

Dominik Białach – kl. IV

Adrian Borek – kl. IV

Nagrody rozdała dzieciom opiekunka konkursu p. Agata Piętka. Pozostali uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia. Na zakończenie Dyrektor Szkoły Pani Bożena Miszkurka złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia.

 

 

 


 

"TYLE PIĘKNYCH SNÓW" - WYCIECZKA DO WARSZAWY

     9  grudnia 2011 uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Warszawy. Pierwszą atrakcją był spacer po Placu Zamkowym oraz Starym Mieście, uczniowie zobaczyli także Pałac Krasińskich i Pałac Kultury i Nauki.  Pomimo niesprzyjającej pogody (padał deszcz) udało się nam zobaczyć najważniejsze zabytki stolicy.

     Główną atrakcją tego dnia był jednak koncert w Sali Kongresowej „Tyle pięknych snów”. Był to koncert piosenek pochodzących z najbardziej znanych bajek Disney`a.

„Tyle pięknych snów” to połączenie wykonywanej na żywo muzyki symfonicznej i najpiękniejszych filmów Disneya. Zespół 120 muzyków orkiestry i chóru z towarzyszeniem solistów  wykona filmowe melodie, którym towarzyszyć będzie projekcja fragmentów animacji Walta Disneya na ekranie kinowym.

W programie koncertu znalazła się m.in. muzyka z filmów: "Pinokio", "Bambi", "Król lew", "Kopciuszek", "Odlot" oraz "Piękna i Bestia".


 Wykonawcy koncertu:

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego
Tadeusz Wicherek – dyrygent

Jako soliści wystąpili: Natalia Kukulska, Kuba Molęda, Karolina Trębacz, Łukasz Dziedzic.

Koncert miał miejsce w Sali Kongresowej:

Sala Kongresowa – sala widowiskowa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w której odbywają się największe uroczystości, gale i imprezy.

Jest to rozległy kompleks centrum kongresowego. Sala z balkonami, lożami i amfiteatrem mieści 2880 osób. Duże foyer pozwala na zorganizowanie wystawy lub bankietu. W najbliższym sąsiedztwie dwie sale konferencyjne Mickiewicza i Puszkina. W Sali Kongresowej występowała Marlena Dietrich, zespoły takie jak Procol Harum i Rolling Stones, odbywają się tu od lat przyciągające duże grono miłośników koncerty jazzowe.

Kierownik wycieczki : Pani Izabela Has.

 Jako opiekunowie pracowali:

  1. Bożena Miszkurka – dyrektor szkoły
  2. Teodora Pierścionek
  3. Barbara Szyszkiewicz
  4. Katarzyna Bernaciak

 

 


 

"CO SIĘ DZIEJE Z MIKOŁAJEM?"

1 grudnia 2011 roku uczniowie klas 0 -III wraz z opiekunami wyjeżdżali do teatru do Siedlec i oglądali bajkę muzyczną pt "Co się dzieje z Mikołajem?"

Chętne dzieci pomagały Dobrej Wróżce w "czarowaniu". W nagrodę otrzymały balony i słodycze. Wszystkim dzieciom przedstawienie bardzo się podobało.

 


 

ŚWIĘTO SZKOŁY

14 października 2011r. w naszej szkole było wielkie święto. W tym dniu obchodziliśmy Dzień Nauczyciela oraz Dzień Patrona naszej szkoły. Z tej okazji uczniowie przygotowali krótkie inscenizacje. Był to bardzo uroczysty dzień. Wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Nie zabrakło też pocztu sztandarowego.

 

            Jako pierwsza głos zabrała klasa IV z montażem słowno-muzycznym o Tadeuszu Kościuszce. Następnie odbyło się ślubowanie klasy I i pasowanie na Żaczka Przedszkolaczka.

Z częścią artystyczną dla nauczycieli i pracowników obsługi wystąpiła klasa VI pod kierunkiem Pani Izabeli Has oraz klasa V, którą przygotowała Pani Elżbieta Sokół Broś.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Pani Dyrektor wręczyła nauczycielom i pracownikom obsługi nagrody za ich osiągnięcia w pracy, jak również złożyła wszystkim życzenia sukcesów i powodzenia w dalszej pracy dydaktycznej.

 

 


 

KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY

Dnia 11 października 2011 roku odbył się szkolny konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce w formie pisemnej. Wzięli w nim udział reprezentanci klas IV-VI. Z każdej klasy 3 osoby pisały test, odpowiadając na 30 pytań. O zwycięstwie zadecydowała suma punktów uzyskanych przez reprezentację klasy.

Wyniki:

Pierwsze miejsce zajął zespół klasy V:

Olga Bielecka, Jowita Bany, Aleksandra Pawlak

Zespół ten uzyskał 98 punktów.

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie dyplomu przez Panią Dyrektor miało miejsce 14 października podczas obchodów Święta Szkoły.