WYPRAWKA DO ZERÓWKI 2021/2022
- kapcie (podpisane),
- chusteczki higieniczne – 1 duże pudełko,
- chusteczki nawilżane – 2 duże paczki,
- podkładka śniadaniowa,
- ołówek,
- gumka,
- temperówka,
- kredki,
- piórnik.
Karty pracy oraz wyprawkę plastyczną zakupuje wychowawca grupy.
Koszt wyprawki plastycznej – 100zł.
Koszt pakietu z kartami pracy dla dzieci 5-6- letnich Nowe przygody Olka i Ady. Sześciolatek. Poziom BB+ – 135,79 zł.
Książkę do religii zakupują rodzice.
Tak! Jezus mnie kocha podręcznik do nauki religii kl. „0”. Wydawnictwo Jedność.
Pieniądze należy wpłacać do wychowawcy grupy do 6 września 2021r.
WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA 2021/2022
Skład wyprawki:
- kapcie (podpisane),
- woreczek (podpisany) z zapasowym ubraniem (bluzka, skarpetki lub rajstopki, majteczki, spodnie),
- chusteczki higieniczne – 2 duże pudełka,
- chusteczki nawilżane – 2 duże paczki,
- podkładka śniadaniowa.
Karty pracy oraz wyprawkę plastyczną zakupuje wychowawca grupy.
Koszt wyprawki plastycznej – 120zł.
Koszt pakietu z kartami pracy dla dzieci 3,4- letnich Nowe przygody Olka i Ady. Czterolatek. Poziom A+ – 92,63zł.
Pieniądze należy wpłacać do wychowawcy grupy do 6 września 2021r.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
I POŻEGNANIE KLASY ÓSMEJ
Każdy koniec to początek czegoś nowego…
Nadszedł wreszcie ten upragniony dzień – ostatni dzień szkoły. Już wkrótce rozpoczną się wymarzone wakacje. Dla uczniów klasy VIII to chwila, kiedy opuszczą mury szkoły. Moment, kiedy pożegnają swoich kolegów, nauczycieli i wychowawcę.
Kochani Ósmoklasiści, dziś rozstajecie się z naszą szkołą, ale zachowajcie ją w pamięci, zachowajcie dobre chwile i życzliwych przyjaciół. My na pewno będziemy o Was pamiętać. Idźcie przed siebie z takim samym zapałem i entuzjazmem jaki czujecie w sercach, kiedy odbieracie świadectwa. Podsycajcie Waszą młodzieńczą świeżość i ciekawość świata. Nie cofajcie się i nie zapominajcie o tych, którzy was ukształtowali.
Powodzenia!!!
Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego uczniowie otrzymali upragnione świadectwa i zasłużone nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Najlepsi z nich zostali docenieni przez Panią Wójt i otrzymali stypendia. Uczennica klasy VIII – Katarzyna Skwarek została laureatem nagrody Zofii Jarzęckiej, ufundowanej przez jej córkę panią Elżbietę Jarzęcką-Siwik. Po rozdaniu świadectw uczniowie klasy VII i VIII przygotowali część artystyczną, a na koniec nauczyciele wraz z dziećmi zatańczyli taniec jerusalema, który miał na celu pokazać, że wszyscy jesteśmy razem w tym trudnym czasie pandemii.
Wszystkim naszym uczniom życzymy radosnych, spokojnych i bezpiecznych wakacji, do zobaczenia we wrześniu!
WYCIECZKA DO ZOO
17 czerwca Bystrzaki i Smerfusie pojechały na wycieczkę autokarową do ZOO w Warszawie. Ogród Zoologiczny jest wspaniałym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, a przy tym doskonałą okazją do uzupełnienia wiedzy przyrodniczej. Największy podziw wśród dzieci, spośród wszystkich zwierząt wzbudziły żyrafy i słonie. Z wielkim zachwytem obejrzały przepiękne, kolorowe ptaki - ogromne wrażenie wywarły na nich papugi Ary. Najbardziej figlarne okazały się jednak małpki, które na widok dzieci dały popis wręcz cyrkowych akrobacji. Podczas zwiedzania ZOO zrobiliśmy zdjęcia pamiątkowe, starając się uchwycić na nich wszystko to, co najciekawsze. Pomimo zmęczenia zwiedzaniem dzieci bardzo chętnie bawiły się na placu zabaw, była też przejażdżka kolejką oraz pyszne lody. W drodze powrotnej, pomimo wyczerpania, dzieciom dopisywały humory i z entuzjazmem dzieliły się wrażeniami z wycieczki. Z uśmiechem na twarzach, troszkę zmęczone, ale pełne wrażeń i przeżyć dzieci wróciły do domu. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył dzieciom wielu nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. W przyszłym roku znowu wrócimy do ZOO.
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Dnia 16 czerwca na wycieczkę do Warszawy wybrały się wraz z opiekunami klasy 4-8. Dzień rozpoczął się wizytą w warszawskim ZOO. Uczniowie zobaczyli tam różne interesujące zwierzęta: hipopotamy, lwy, żyrafy, szympansy, goryle, słonie, węże, żółwie i wiele innych. Następnym punktem wycieczki było Centrum Rekreacyjno-Sportowe w Hangarze 646 – Parku Trampolin. Najpierw oczywiście odbyła się rozgrzewka. Następnie uczniowie próbowali swoich umiejętności w skokach na trampolinach oraz skokach przez przeszkody z odbicia. Poza trampolinami korzystali między innymi z trzech zjeżdżalni, tyrolki, gigantycznych torów przeszkód i ścianki wspinaczkowej. Szaleństwo w parku trampolin zagwarantowało wszystkim rozładowanie emocji, zastrzyk pozytywnej energii oraz świetną zabawę. Nieco zmęczeni, ale pełni uśmiechu udali się jeszcze do kina oraz galerii handlowej, gdzie mieli okazję coś przekąsić. Uczniowie klas młodszych oglądali film „Tom i Jerry”, natomiast młodzież miała okazję obejrzeć nową produkcję Disneya przedstawiającą historię buntowniczych początków jednej z najbardziej znanych i genialnych filmowych postaci, legendarnej Cruelli de Mon. To była udana wycieczka, której towarzyszyła radość, dobry humor i moc wrażeń.
WYCIECZKA DO BAŁTOWA
Dnia 15 czerwca klasy 1-3 wraz z nauczycielami wyruszyły w niezwykłą podróż do krainy dinozaurów. Uczniowie brali udział w wycieczce do „Parku Jurajskiego” w Bałtowie. Wędrując wśród zieleni mogli podziwiać modele dinozaurów oraz innych prehistorycznych stworzeń, które odwzorowane były w rzeczywistej, naturalnej wielkości. O minionych czasach, w sposób bardzo interesujący opowiadał pan przewodnik. Kolejnym punktem wycieczki było Oceanarium, gdzie za pomocą trójwymiarowego przekazu dzieci mogły zobaczyć z bliska jak wyglądało podwodne życie tysiące lat temu. Uczniowie stanęli niemalże oko w oko z ogromnymi gadami w głębi oceanu. Następnie uczestniczyli oni w przejażdżce schoolbusem po Bałtowskim Zwierzyńcu, która wzbudziła entuzjazm wśród dzieci. Mogły one podziwiać wiele gatunków zwierząt, m.in. lamy, wielbłądy, strusie, dziki, konie, sarny. W dolnej części zwierzyńca, spacerując, uczniowie mogli zobaczyć ciekawe gatunki ptaków oraz mniejszych ssaków. Kolejnym punktem wycieczki był także Park Miniatur, gdzie podopieczni oglądali zabytki polskich zamków, pałace, kościoły oraz ratusze wybudowane w Polsce wiele lat temu. Towarzyszył im również przewodnik, który w bardzo ciekawy oraz humorystyczny sposób opowiadał o ważnych wydarzeniach historycznych w naszym kraju. Po tak dużej dawce emocji wszyscy udali się nieco odpocząć i zjeść z wielkim apetytem obiad. Na zakończenie wizyty w Bałtowie uczniowie odwiedzili miejsce zamieszkałe przez czarownice oraz leśne wróżki – Sabatówkę. Przejście tunelem wśród czterech pór roku oraz żywiołów było nie lada wyzwaniem dla dzieci jak i ich opiekunów. W sklepikach dzieci mogły zakupić sobie pamiątki. Z wyprawy wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Mamy nadzieję, że dla dzieci była to wspaniała lekcja prehistorii oraz niezapomniana przygoda.
POMOC KOLEŻEŃSKA
W połowie czerwca uczniowie zazwyczaj odliczają dni do wakacji. Podstawa programowa z większości przedmiotów jest już zrealizowana, więc to czas na nieco swobodniejszą organizację zajęć. Ten rok szkolny, tak jak poprzedni przebiegł dość nietypowo. Nauczanie zdalne niesie za sobą konsekwencje. Być może, niektórzy uczniowie potrzebują pomocy, dodatkowego powtórzenia tematów, których nie zrozumieli. Z pomocą do uczniów szczególnie młodszych klas zwrócili się szkolni Wolontariusze.
W dniu 11 czerwca odbyły się korepetycje na świeżym powietrzu. Piękna pogada sprzyjała pozytywnym nastrojom uczniów. Uczniowie klasy VII i VIII doskonale wczuli się w role nauczycieli, którzy samodzielnie przygotowali drobne pomoce dydaktyczne.
Dzieci z klas II i III były wdzięczne za naukę, która okazała się również świetną zabawą. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że korepetycję muszą odbywać się częściej!
JESTEŚMY Z WAMI
Bystrzaki wzięły udziału w akcji #challengeniebieskiemotyle2021 zainicjowanej przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Akcja „Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami” miała na celu poszerzenie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. Iskierkę przyjaźni można było przekazać w bardzo prosty sposób- ubrać się na niebiesko, wykonać pracę plastyczną np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub wykonać inna, dowolną aktywność, nagrać film lub zrobić zdjęcie z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebooku lub przesłać do organizatorów na podany adres mailowy- ważne by były ujęte pozdrowienia: JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI. Końcowym etapem było nominowanie kolejnych osób, grup klasowych, oddziałów przedszkolnych lub innych instytucji właśnie po to, by iskierka nie zgasła i mogła krążyć dalej i dalej. Przy tej okazji dzieci dowiedziały się wiele ważnych informacji na temat zaburzenia jakim jest autyzm. Była to przy okazji świetna lekcja tolerancji- bardzo potrzebna. Dziękujemy Oddziałowi Przedszkolnemu w Mysłowie za nominację do wyzwania.
WIZYTA UCZNIÓW W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT
"ZWIERZAKI DO WZIĘCIA"
W GOŹDZIE
Drugiego czerwca dzieci ze szkolnego koła wolontariatu w Jarczewie pojechały do schroniska „Zwierzaki do wzięcia” w Goździe. Jest to miejsce zapewniające bezpieczeństwo, opiekę porzuconym i niechcianym psom.
Celem wycieczki było uwrażliwianie dzieci na los bezdomnych i pokrzywdzonych zwierząt. W trakcie wizyty uczniowie dowiedzieli się, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc adoptować „zwierzaka” oraz w jaki sposób można pomagać porzuconym zwierzętom. Dodatkowo poznały specyfikę i organizację pracy w schronisku.
Tego dnia uczniowie należący do szkolnego koła wolontariatu przekazali na ręce właścicielki schroniska karmę dla zwierząt, zbieraną w drugim semestrze, przez najmłodsze dzieci z naszej szkoły.
Ta wizyta, to doskonała lekcja odpowiedzialności, uczniowie zrozumieli, że zwierzęta to nie zabawki, z których można zrezygnować, gdy nam się znudzą. Warto zaszczepić w młodych ludziach chęć niesienia pomocy i uwrażliwiać ich na nieszczęścia zwierząt, bo kto kocha i szanuje zwierzęta, to ma szacunek i do innych ludzi.
Serdecznie zapraszam Rodziców do udziału w wydarzeniu on-line dotyczącym szczepień nastolatków 7 czerwca 2021 r. w godz. 16.30-17.30. Podczas spotkania przedstawiciele I Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie przekażą pełne informacje na temat szczepień dzieci i młodzieży (od 12 roku życia) oraz wyjaśnią wszelkie wątpliwości z tym związane.
Link do konferencji:
Z poważaniem
Teresa Misiuk
DZIEŃ DZIECKA
Dzień Dziecka, to wyjątkowy dzień w roku, zarówno dla małych jak i dużych dzieci. Pierwszego czerwca w naszym przedszkolu dużo się działo. Panie przedszkolanki starały się, aby ten dzień upłynął maluchom w miłej i radosnej atmosferze.
Tego dnia poranne zajęcia w Punkcie Przedszkolnym i Oddziale Przedszkolnym prowadzone były przez uczniów klas starszych. „Nowi” nauczyciele mieli wiele pomysłów na fantastyczną zabawę z dziećmi.
Kolejną interesującą atrakcją dla dzieci było „Poszukiwanie skarbu”. Smerfusie i Bystrzaki zamienione w piracką drużynę, przeżyły super przygodę. Aby znaleźć skarb pokonywały trasę, którą stopniowo odkrywały rozwiązując zagadki, tańcząc, układając puzzle itp. Na koniec tej, choć trudnej lecz ciekawej trasy znajdował się skarb - drewniana skrzynia po brzegi wypełniona słodyczami. Dzieci zmęczone, jednak bardzo szczęśliwe, mogły odpocząć podczas pikniku połączonego z pieczeniem kiełbasek przy ognisku.
Jedzenie na świeżym powietrzu, kiełbaski z ogniska, szukanie skarbu, to wszystko zachwycało maluchy i sprawiło, że będą wspominać ten dzień z uśmiechem na twarzy.
WYCIECZKA NAD MORZE
W dniu 01 czerwca uczniowie wraz z rodzicami udali się na wycieczkę nad polskie morze. W czasie krótkiej, bo jednodniowej wycieczki, uczniowie mieli okazję podróżować pociągiem Pendolino, zwiedzić Stare Miasto oraz zobaczyć morze. Pogoda dopisała umożliwiając spacer po Gdańsku. Uczniowie byli w Katedrze Mariackiej, podziwiali pomnik Neptuna oraz luksusowe jachty. W Barze Mlecznym zjedli pyszny obiad. Nad morzem zbierali muszelki na plaży i podziwiali statki. Wszyscy zadowoleni, choć trochę zmęczeni, wrócili do domów. W drodze powrotnej czwartoklasiści snuli plany dokąd pojadą następnym razem.
DZIEŃ DZIECKA
Pierwszy czerwca to szczególny dzień w życiu dzieci, ale i dorosłych, którzy przecież też byli dziećmi. Słowa Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, budzą w nas dorosłych ogromne emocje. Rodzice i nauczyciele starali się, aby to ważne święto zostało mocno zaakcentowane w murach naszej szkoły.
W tym dniu nasi najstarsi uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli. Do zadania podeszli z humorem, a zarazem profesjonalizmem. Wszystko obyło się pod czujnym okiem wychowawców. Niespodzianką dla uczniów było spotkanie z Panią Wójt Kingą Szerszeń. która przybyła z życzeniami oraz słodkim upominkiem. Rodzice po raz kolejny wykazali się świetnym zorganizowaniem. Niemalże w jednej chwili rozdali wszystkim osobom lody oraz zadbali o poczęstunek w każdej klasie. Nie możemy zapomnieć o naszych uczniach, którzy wyjechali na wycieczkę do Gdańska. Rodzice klasy IV wraz z wychowawcą Panią Katarzyną Bernaciak z samego rana ruszyli w daleką drogę. Było to spontanicznie zorganizowane wydarzenie z czego cieszymy się jeszcze bardziej, że w tak trudnych czasach możemy zrobić coś więcej dla naszych dzieci.
Nasi kochani uczniowie, życzymy Wam błędów, które można naprawić i odwagi, aby pogodzić się z tymi, których naprawić się nie da. Nikt nie jest doskonały – a kto nie chce się z tym pogodzić staje się bojaźliwy i zależny. Bądźcie pewni siebie, odważni i pamiętajcie, że w trudnych chwilach macie się do kogo zwrócić.
W dniu tym pięknym i wspaniałym
życzymy Wam swym sercem całym
dużo szczęścia, pomyślności,
moc uśmiechu i radości!
Smutny byłby bez Was świat,
bądźcie dziećmi nawet tysiąc lat!
Kochanym rodzicom
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jarczewie
Zapraszamy do obejrzenia filmu z udziałem naszych uczniów na Facebooku naszej szkoły.
AKCJA "INTEGRACJA" KLAS IV-VIII
W dniach 17-18 maja w klasach IV-VIII przeprowadzona została „AKCJA INTEGRACJA”. Uczniowie wraz z wychowawcami spędzili czas na zabawach. Wzięli udział w różnych grach i konkursach wewnątrzklasowych, które miały charakter integracyjny. Uczniowie mieli okazję odnowić swoje relacje, pogłębić więzi po tak długiej nieobecności w szkole. Dodatkową atrakcją były klasowe ogniska, spacery, a także rozgrywki sportowe. Naszym dzieciom dopisywały humory i wszyscy świetnie się bawili. Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu imprezy.
AKCJA "INTEGRACJA" W KLASIE III
W dniu 12 maja uczniowie klasy III wraz z nauczycielami p. Dorotą Kowalczyk, p. Izabelą Antolik, p. Agatą Piętką oraz p. Moniką Kochańską wzięli udział w ognisku integrującym społeczność klasową.
Dzień rozpoczął się od zabawy w odgrywanie scenek. Aktywności te sprzyjały ośmieleniu się dzieci, uczyły radzenia sobie z pokonywaniem tremy, rozwijały pomysłowość dzieci. Uczestnikom zajęć bardzo podobało się wspólne tworzenie wspólnego, śmiesznego opowiadania. Głównym punktem integracji było ognisko. Podczas przygotowania i w trakcie posiłku dzieci opowiadały o sytuacjach, które były dla nich ważne, zabawne. Chciały podzielić się swoimi przemyśleniami z klasą i nauczycielami. Kolejnym etapem integracji były zabawy z chustą animacyjną. Chusta i jej piękne kolory uwidocznione w promieniach słonecznych przyczyniły się do jeszcze większego pobudzenia pozytywnych nastrojów. Jednak podobnie, jak to miało miejsce w poprzednich grupach największym zainteresowaniem cieszyły się gry z piłką i zabawy rozwijające ogólną sprawność fizyczną. W dniu integracji wygospodarowano czas na wyciszenie i uspokojenie się po zabawach. Dzieci obejrzały krótki film oraz słuchały muzyki relaksacyjnej i rozwiązywały zagadki.
Ognisko integracyjne okazało się świetnym pomysłem, a swoje skutki miało w przyszłości, ponieważ ponownie zaplanowano aktywności zespołowe, które zostały zrealizowane w kolejnych dniach. Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu imprezy.
AKCJA "INTEGRACJA" W KLASIE II
W dniu 11 maja na terenie Szkoły odbyło się ognisko integracyjne, w którym wzięli udział uczniowie klasy II wraz z nauczycielami Panią Danutą Władzińską oraz Panią Moniką Kochańską. Był to czas pełen swobody, gier i zabaw.
Dzień rozpoczął się od zajęć języka angielskiego z Panią Izabelą Has, które zostały zrealizowane na świeżym powietrzu w formie zabawy z piłką. Następnie wszyscy uczniowie klasy II zebrali się w miejscu, w którym zorganizowano ognisko. Ciekawą propozycją rozrywki okazała się zabawa w „Poszukiwaczy skarbu”. Dzieci wspólnie wykonywały zadania, które stopniowo przybliżały ich do odnalezienia ukrytego skarbu. Przez cały dzień dzieci aktywnie spędzały czas na powietrzu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się obiekty sportowe znajdujące się na terenie szkoły.
Wspólne ognisko okazało się świetnym pomysłem, ponieważ od pewnego czasu szeregi klasy II zasiliło dwóch nowych uczniów, a nauka zdalna uniemożliwiła działania integracyjne. Teraz mile wspominamy te chwile, a na twarzach uczestników w tym dniu królował uśmiech. Kierujemy serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w sprawach organizacyjnych.
AKCJA "INTEGRACJA" W KLASIE I
Dnia 10 maja 2021 roku klasa pierwsza wzięła udział w “Akcji Integracji” zorganizowanej przez pedagoga, wychowawców i nauczycieli naszej szkoły.
Dzień rozpoczęliśmy od namalowania uczniów całej klasy nietypowymi materiałami, a mianowicie pianką do golenia połączoną z farbą. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w tym zadaniu, szukając dla siebie odpowiedniego miejsca na brystolu. Kolejnym punktem tego dnia było ognisko. Wszyscy zebraliśmy się na trawie i wspólnie ustawialiśmy kawałki drewna. Każdy przygotował kiełbaskę dla siebie i skonsumował ją ze smakiem. Oczywiście największym powodzeniem cieszyły się pieczone pianki. W czasie ogniska dzieci opowiadały sobie śmieszne i “straszne” historie. Udało nam się nawet wspólnie stworzyć bardzo długie i zabawne opowiadanie. Następnie udaliśmy się na plac zabaw gdzie mogliśmy wybiegać się oraz poćwiczyć na sprzęcie sportowym. Wymęczeni przenieśliśmy się do klasy gdzie nie zwalniając tempa zagraliśmy w koło fortuny, hasła były wyjątkowo trudne, ale i śmiechu przy tym sporo. Nawet kilka razy zostaliśmy bankrutami. W czasie poczęstunku, którym były tym razem słodkości, bawiliśmy się w kalambury.
Był to bardzo fajny dzień, wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie, uśmiechy cały czas gościły na naszych twarzach, rozmowom i opowieściom nie było końca. Dziękujemy naszym rodzicom za przygotowanie poczęstunku, a wychowawcy, nauczycielom i pani pedagog dziękujemy za zorganizowanie tak potrzebnego nam dnia.
Nasza szkoła przystąpiła do kampanii "Tydzień ulgi"
zorganizowany przez Instytut Psychologii UJ
w dniach 17 do 21 maja 2021r.
Celem akcji jest podarowanie uczniom i uczennicom
tygodnia bez sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych.
Wszystko to po to, aby obniżyć stres towarzyszący dzieciom
na co dzień i zadbać o dobrostan psychiczny uczniów, uczennic.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi poniżej.
Wypowiedź prof. A. Gruszka-Gosiewska i prof. Magdalena Śmieja
Tydzień ulgi - konferencja prasowa
Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.
Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Jak doszło do jej uchwalenia? Co zawierała Konstytucja? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w materiałach
W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Niewątpliwie jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Narodu Polskiego. Skłoniło to uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursach:
- "Echa Konstytucji 3 Maja w moim regionie"
- Konkurs plastyczno – historyczny “Kocham Polskę za…”
2 MAJA
DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
„Czy to piastowska, czy jagiellońska,
Powiewa flaga bo tu jest Polska!
Nikt jej nie stłamsi, nikt nie pokona,
Niezwyciężona biało-czerwona.”
Polska flaga powstała w XVIII wieku i wywodzi się od królewskiej chorągwi i herbu Królestwa Polskiego. Kolorystyka ma w niej ogromne znaczenie. Biel to symbol czystości, porządku oraz szlachetności. Kolor czerwony był symbolem ognia i krwi, a zarazem waleczności i odwagi.
Kult flagi trwa od początku istnienia naszego narodu, zakorzeniony w sercach naszych rodaków przetrwał w czasach, kiedy Polska zniknęła z map świata. Nasz kraj odzyskał niepodległość w 1918 roku, niespełna rok później na mocy ustawy o godle i barwach Rzeczypospolitej, nadano oficjalny wygląd flag, chorągwi i sztandarów.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Zapraszamy do wysłuchania pieśni patriotycznej „Flaga”. https://www.youtube.com/watch?v=OFLrQyj7964
EKO-STRÓJ
Dziękujemy dzieciom z Punktu i Oddziału Przedszkolnego oraz ich rodzicom za udział w konkursie pt. ,,Eko-strój”. Celem konkursu było pogłębianie dotychczasowej wiedzy dotyczącej segregacji odpadów w gospodarstwach domowych oraz znaczenia recyklingu dla ochrony środowiska, a także propagowanie właściwych postaw ekologicznych oraz ekologicznego stylu życia.
Wszystkie stroje były bardzo pomysłowe dlatego wszystkie dzieci zostały wyróżnione w konkursie.
DZIEŃ ZIEMI
22 kwietnia, na całym świecie, obchodzone jest wyjątkowe święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Spaliny silnikowe, opryski rolne, dymy z zakładów przemysłowych, to wszystko sprawia, że z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu, a Wyspa Śmieci na Oceanie Spokojnym jest kilkukrotnie większa od Polski. Jeśli jest dla nas jakaś nadzieja, są nią najmłodsi członkowie społeczeństwa – nasze Przedszkolaki.
W tym dniu dzieci zamieniły się w „Małych Ekologów”. Na zajęciach przedszkolaki zostały zapoznane z pojęciami „recykling”, „ekologia” oraz z zasadami segregacji śmieci. Dodatkowo maluchy wspólnie ustaliły, jak można dbać o naszą planetę, by była czysta. Ziemia, to dom dla wszystkich żyjących stworzeń, to nasze wspólne dobro.
Zwieńczeniem Dnia Ziemi było sprzątanie terenu wokół szkoły. Dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki, dzielnie sprzątały plastikowe butelki, opakowania po słodyczach, kartoniki po napojach. Maluchy zrozumiały, że to, jak wygląda nasza planeta, zależy w dużej mierze od nas.
MOJE DZIECIĘCE FASCYNACJE, A PRZYSZŁE WYBORY ZAWODOWE
W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi oraz nawiązując do innowacji pedagogicznej „Moje dziecięce fascynacje, a przyszłe wybory zawodowe” realizowanej w naszej szkole pani Monika Kochańska i pani Weronika Adamczyk wybrały się do Gospodarstwa Ogrodniczego pani Małgorzaty Suski w Zadybiu Starym. Jest to miejsce, które od pokoleń zajmuje się ogrodnictwem. W czasie rozmowy z panią Małgorzatą dowiedziałyśmy się, że jej pradziadek był ogrodnikiem u dziedzica, później sam założył gospodarstwo ogrodnicze i tak z pokolenia na pokolenie rodzina wykonuje ten zawód. Obecnie gospodarstwem od 10 lat zajmuje się pani Małgorzata wraz z mężem, lecz pomagają im w tym rodzice pani Małgorzaty oraz najbliższa rodzina. Podczas pobytu w tym miejscu byłyśmy zdumione tym, jak dużo serca właściciele wkładają w swoją pasję. Na filmie zobaczycie efekty tej ciężkiej pracy. Państwo Suska dbają o swoje rośliny w dzień i w nocy, doglądając każdą nawet najmniejsza sadzonkę. W czasie nagrania będziecie mogli zobaczyć sprzęt, który jest wykorzystywany w tym gospodarstwie, jak i dowiedzieć się jak to wszystko działa i funkcjonuje. Szczerze polecamy to miejsce wszystkim osobom, które chciałyby zobaczyć pięknie prowadzone gospodarstwo ogrodnicze, ale również jeśli chcesz zakupić roślinę wyhodowana z sercem to musisz się tam udać. Bardzo prosimy o wyrozumiałość jeśli chodzi o jakość nagrania, ale nie jesteśmy profesjonalistkami w nagrywaniu filmów, a do dyspozycji miałyśmy tylko telefon.
Film zostanie zamieszczony w zespole innowacja na platformie Teams.
Życzymy miłego oglądania.
Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych.
W Dzień Ziemi zamiast zbierać śmieci, nauczmy się postępować tak, by ich w ogóle nie było!
Zapraszamy uczniów klas VII-VIII na webinarium o godz. 12.00. Wydarzenie będzie łączyć elementy wykładu z warsztatami prezentującymi dobre praktyki na rzecz ochrony klimatu.
Link do webinarium https://lekcjezklimatem.pl/
Sprawdź wiadomość od Ziemi!
DZIĘKUJĘ wszystkim, którzy włączyli się w akcję BĄDŹ NIEBIESKI DLA AUTYZMU w związku ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, który obchodziliśmy 2 KWIETNIA - Wirtualne WYZWANIE i przesłali zdjęcia. Dzięki takim działaniom mówi się znacznie więcej o ludziach z Autyzmem. Wspólnie zwiększamy zrozumienie oraz likwidujemy bariery i nietolerancję.
Zapoznaj się z materiałami dokumentującymi tamte wydarzenia
Zapal światło pamięci, wejdź do katyńskiego lasu…….
https://padlet.com/monikagaborek2d/mz8b8zg18ec3plyn
DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE!
Nasza Szkoła bierze udział w akcji „Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki!”
Zwracamy się z ogromną prośbą, aby wszyscy zaangażowali się w pomoc zwierzętom i środowisku. Puste pojemniki po tuszach przechowajcie w domach, jak tylko będzie to możliwe przynieście je do szkoły. Rodziców prosimy o pomoc dzieciom w bezpiecznym przenoszeniu pojemników zabezpieczonych w folię ochronną oraz nagłośnieniu naszej działalności wśród znajomych i w miejscu pracy.
Razem możemy zrobić wiele dobrego dla bezdomnych zwierząt i środowiska!
Więcej informacji o akcji pod adresem: https://tuszdopaki.pl/
OGŁOSZENIE WYNIKÓW NA WIERSZ O WIOŚNIE W JĘZYKU POLSKIM I ANGIELSKIM:
Wiersz po angielsku: Filip Osial, klasa V,
Wiersz po polsku: Ola Koziej, klasa VI.
Gratulujemy, dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział i włożyli wysiłek w napisanie wierszy!!!!
A oto wiersze finalistów:
Spring football by Filip Osial
When the sun shines during the day
Neymar's on the pitch.
There is the PSG team waiting for him
which training he wants to start.
Neymar is getting ready for free kicks
and in the distance goalkeeper Navas wants to catch his ball.
The player's attempt to score a goal was successful
the whole team is happy.
And it's all thanks to the spring weather
which encourages sports on a daily basis.
Friend and colleague, go out to the yard
do something good!
Play super match with me
if you want to become a great footballer in the future.
„Wiosenne dylematy” Oli Koziej
Przyszłaś. W końcu jesteś.
Zmieniłaś wszystko w koło.
Znów jest jak dawniej.
Zielono i wesoło.
Przyszła, przyszła. I co z tego?
Co z siłownią mój kolego?
Zdejmiesz szalik, sprzedasz sanki
A na brzuchu obwarzanki!
Panna wiosna już za rogiem
Sypie kwiaty kolorowe.
Piękne niebo, słońce grzeje
Z czoła , z karku pot się leje.
W kwiaty bluzka, spodnie nowe
Ale ciałko wciąż zimowe.
Nie pomogą płacze, żale
Gdy prowadzisz się niedbale.
Przyszła wiosna- czas na dietę!
Weź na rower swą kobietę.
Niech nie skusi cię Lucyfer-
Zrób na brzuchu kaloryfer!
Nie martw się, będzie świetnie!
WYNIKI POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "SPOTKANIE Z TRADYCJĄ"
Pisanki, palmy i wielkanocne pająki.
Wszystko wykonane zgodnie z ludową tradycją, w ściśle określonych technikach i głównie z naturalnych materiałów. To był wyjątkowy XXI Wielkanocny Konkurs Plastyczny organizowany przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. W tym roku przyświecało mu hasło „Spotkanie z tradycją”.
Na konkurs wpłynęło ponad 150 prac. Spotkanie z tradycją udało się doskonale! Okazuje się, że dawne, nieco już zapomniane zwyczaje wielkanocne budzą zainteresowanie i ciekawość młodych osób. Liczba dostarczonych prac przewyższyła nasze oczekiwania, a staranność wykonania zaskoczyła. Pięknie prezentowały się prace na wystawie pokonkursowej na górnym holu Domu Kultury – szczególnie zwisające pod sufitem kolorowe pająki. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie w kategorii klas 7- 8
Jury w składzie: Anna Opieka, Barbara Kupczyk-Mikulska i Grzegorz Mikulski postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Szkoła podstawowa klasy 7-8- kategoria PAJĄK:
I miejsce - Magdalena Zając, Szkoła Podstawowa w Gończycach
II miejsce - Kacper Ochnik, Szkoła Podstawowa nr 5 w Garwolinie
III miejsce - Kacper Karaś, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Jarczewie
Wyróżnienie:
Alicja i Adam Klinert - Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Michałówce.
Zwycięzcy otrzymają nagrody i dyplomy.
W konkursie “Ekologiczny strój Pani Wiosny” udział wzięło 7 uczniów z klas I-VIII naszej szkoły. Zaprezentowali oni bardzo pomysłowe stroje, wykonane estetycznie z nutą humoru. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni ocenami z przedmiotu oraz otrzymali pochwałę z zachowania.
Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie:
1. Rafał Cybulski
2. Jakub Bańcerek
3. Aleksandra Grzyb
4. Szymon Grudziński
5. Lena Adamczyk
6. Julia Cybulska
7. Katarzyna Skwarek
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie i GRATULUJEMY!
GRATULACJE DLA ALEKSANDRY KOZIEJ ZA OTRZYMANIE WYRÓŻNIENIA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM "SŁOWA TISCHNERA"
WYNIKI GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "WIELKANOC. WIELKANOC. WIELKANOC."
Do Biblioteki wpłynęło 97 prac uczniów ze Szkół Podstawowych w Jarczewie, Lisikierzu, Mysłowie i Wandowie.
Jury powołane przez Organizatora wyłoniło zwycięzców w 5. kategoriach:
Pisanka wielkanocna - dzieci z klas I-III szkół podstawowych:
I miejsce - Maja Pawelec SP. Jarczew
II miejsce - Zofia Skwarek SP. Wandów
III miejsce – Gabriela Pieniak SP. Wandów
Pisanka wielkanocna - dzieci i młodzież z klas IV-VIII szkół podstawowych:
I miejsce – Maja Pieniak SP. Wandów
II miejsce – Julia Bernaciak SP. Jarczew
II miejsce – Magdalena Grzyb SP. Jarczew
II miejsce – Nikola Lipińska SP. Wandów
II miejsce – Aleksandra Zalewska SP. Wandów
Palma wielkanocna - dzieci z klas I-III szkół podstawowych:
I miejsce – Maja Krawczyk SP. Lisikierz
II miejsce – Aleksandra Korgól SP. Jarczew
II miejsce – Julia Papiewska SP. Mysłów
Palma wielkanocna - dzieci i młodzież z klas IV-VIII szkół podstawowych:
I miejsce – Paulina Gnatowska SP. Lisikierz
II miejsce – Julia Kazana SP. Wandów
II miejsce – Katarzyna Skwarek SP. Jarczew
Pisanka wielkanocna – dorośli:
I miejsce – Justyna Kocielnik
Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestników dziękujemy za udział w konkursie.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
„Nie zarażę Cię autyzmem, ale mogę optymizmem”
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, solidaryzując się w ten sposób z osobami dotkniętymi chorobami ze spektrum autyzmu. Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nieleczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Osoby takie mogą wykazywać: trudności
w komunikacji i interakcji z innymi ludźmi, ograniczenie zainteresowania i powtarzające się zachowania oraz inne objawy - utrudniające prawidłowe funkcjonowanie w szkole, pracy i innych dziedzinach życia. Do najczęstszych objawów zalicza się:
· unikanie kontaktu wzrokowego,
· zaburzenie komunikacji,
· brak reakcji na własne imię,
· trudności w mówieniu (nie mówi wcale albo używa słów bez znaczenia),
· mówienie zwykle na jeden temat,
· ograniczona mimika twarzy, brak wyrażania wielu emocji,
· zdenerwowanie w wyniku wprowadzania zmian dotyczących ustalonego harmonogramu zajęć,
· trwałe intensywne zainteresowanie niektórymi tematami, takimi jak liczby, szczegóły lub fakty,
· nadwrażliwość lub niewielka wrażliwość na bodźce zmysłowe, takie jak: światło, hałas, ubranie lub temperatura.
Nasza wiedza o autyzmie jest wciąż za mała. Wspólnie organizowane akcje pozwalają podnosić świadomość społeczną i wspierać osoby z autyzmem.
Przypominam, że informacyjnym kolorem autyzmu jest kolor niebieski. Zachęcam jednak wszystkich uczniów 2 kwietnia do symbolicznego zintegrowania się z autystami i ich rodzinami poprzez wstawienie zdjęcia czegoś niebieskiego na profilu społecznościowym fb.
BĄDŹ NIEBIESKI DLA AUTYZMU 💙 w związku ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, który obchodzimy 2 KWIETNIA (piątek) Wirtualne WYZWANIE 💙
- wyszukaj w domu różne niebieskie przedmioty🌀🔮🖌️🔵🔷💠🐟 i zrób im zdjęcie
lub
-wykonaj pracę plastyczną , plakat 🎨🖼️ dotyczący autyzmu i zrób zdjęcie pracy
lub
-załóż niebieskie ubranie 🔵+ można napisać na kartce coś miłego dla autyzmu i zrób zdjęcie.
Zdjęcia dowolnie wybranego wyzwania proszę prześlij bezpośrednio w komentarzu pod tym postem lub na wiadomość profilu szkoły lub swoim wychowawcom do 2 kwietnia.
NAGRODA za przyjęte wyzwanie to 10 pkt. z zachowania 💙
Bądźcie solidarni z osobami z autyzmem, przyjmijcie wyzwanie, włączcie się w akcję –
ZAPRASZAMY 💙
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno!
Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”
W dniu 22 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat zwiastunów wiosny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było zrobienie Marzanny. Po wykonaniu kukły dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna. Podczas spaceru dzieci mogły zaobserwować wiele pierwszych oznak wiosny. Przedszkolaki tego dnia zaprojektowały suknię pani Wiosny wykorzystując różne materiały. Podczas pracy utrwaliły kolory oraz doskonaliły małą motorykę. Miłym akcentem na zakończenie dnia było założenie wiosennego ogródka w naszych salach. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.
21 MARCA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
#SKARPETKOWEWYZWANIE
Ogólnopolska akcja #skarpetkowewyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi.
Do udziału w akcji jest zaproszony każdy, kto chce okazać solidarność z ludźmi z zespołem Downa oraz chce udzielić wsparcia im i ich rodzinom. Jednocześnie akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.
Jak wziąć udział?
Wystarczy 21 marca włożyć dwie różne skarpetki , zrobić zdjęcie i udostępnić je w mediach społecznościowych z hasztagiem #skarpetkowewyzwanie.
W ten sposób wspólnie rozpropagujemy przesłanie.
Dwie rożne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę.
Dlaczego 21 marca?
Data 21 marca jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21. Mają ich trzy zamiast dwa. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21.
Dzięki skarpetkowemu wyzwaniu o ludziach z zespołem Downa mówi się znacznie więcej. Mimo to wciąż mają problem z integracją z resztą społeczeństwa. Dlatego przełammy lody i przestańmy bać się nieznanego. Każdy może pomóc. Wspólnie zwiększamy świadomość oraz likwidujemy bariery
i uprzedzenia.
źródło: www.skarpetkowewyzwanie.pl
Rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Nasi uczniowie zaczęli od egzaminu z języka polskiego. Następnie pisać będą matematykę, a w piątek test z języka obcego. Egzaminy będą przeprowadzane stacjonarnie w szkole, w reżimie sanitarnym.
Ósmoklasistom życzymy powodzenia!
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
„Każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem” … czyli dzień Św. Patryka w klasie I.
Dnia 17 marca 2021r., po raz pierwszy mieliśmy okazję obchodzić w naszej klasie dzień Św. Patryka. Podczas lekcji języka angielskiego, przygotowanych przez Panią Weronikę Adamczyk uczniowie zapoznali się z postacią Świętego, a także ze zwyczajami związanymi z tym bardzo popularnym, obchodzonym na całym świecie, festiwalem.
Kult św. Patryka do dzisiaj jest bardzo żywy w samej Irlandii, która uważa go za swojego głównego patrona, a także w niektórych miejscowościach we Francji. Emigranci irlandzcy jego kult rozpowszechnili w Ameryce Północnej i w Australii. Trójlistna koniczyna jest symbolem Irlandii. Św. Patryk posługując się tą rośliną tłumaczył Irlandczykom tajemnicę Trójcy Przenajświętszej.
Dzień Św. Patryka był również wspaniałą okazją, aby zaznajomić się z kulturą, muzyką i historią niezwykłego kraju, jakim jest Irlandia. Aby uświetnić ten dzień, uczniowie przygotowali czterolistne koniczynki, dla siebie i swoich najbliższych, uzupełniali karty pracy w poszukiwaniu garnka ze złotem, jak również kolorowali postać skrzata Leprekona.
Dzieci bardzo entuzjastycznie włączyły się w obchody tego festiwalu. Mamy zatem nadzieję, że dzień Św. Patryka na stałe wpisze się w kalendarz szkolnych wydarzeń.
ZAJĘCIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ W NASZEJ SZKOLE
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i dzieci, w naszej szkole powstała sala do prowadzenia zajęć integracji sensorycznej (SI). Posiadamy profesjonalny sprzęt (podwieszenia, ścieżki sensoryczne, deskorolkę, piłki, woreczki i wiele innych pomocy), oraz wykwalifikowanego terapeutę integracji sensorycznej.
Metoda integracji sensorycznej to jedna z metod, która wykorzystywana jest w pracy z dziećmi, u których zaobserwować można m.in. trudności w zakresie umiejętności ruchowych, umiejętności szkolnych, nadpobudliwość psychoruchową, nadwrażliwość sensoryczną czy problemy z koncentracją. Terapia SI najczęściej przebiega w formie zabawy. Poprzez huśtanie się w hamakach, balansowanie, zabawy z piłką układ nerwowy i mózg dziecka uczy się właściwego reagowania na bodźce zewnętrzne i integracji wrażeń płynących z różnych zmysłów.
W zajęciach SI mogą uczestniczyć dzieci, które są uczniami naszej szkoły, posiadają opinię lub orzeczenie o potrzebie realizowania terapii sensorycznej.
DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE
„Dla mamy, pani, dla dziewczynek,
w domu i w szkole, na wycieczce,
każdego dnia dobry uczynek -
to jest od chłopców drobny upominek.”
Z okazji Dnia Kobiet w szkole odbyły się małe klasowe uroczystości. Dziewczynki od kolegów z klasy dostały upominki i pięknie pachnące kwiaty, które również otrzymały Panie. Chłopcy z klasy VIII wraz męską częścią nauczycieli złożyli życzenia w każdej klasie. Jednak największym zaskoczeniem okazała się pomysłowość naszych najmłodszych chłopców z oddziału i punktu przedszkolnego, którzy samodzielnie przygotowali kwiaty i w pięknych galowych strojach wręczyli je wszystkim Paniom pracującym w szkole.
Ten dzień wniósł na twarze małych i dużych kobiet mnóstwo uśmiechu, który został uwieczniony na szkolnych zdjęciach. Wszystko to odbyło się w bardzo miłej i radosnej atmosferze.
DZIEŃ NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO
27 lutego obchodziliśmy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Była to doskonała okazja, aby dzieci poszerzyły swoją wiedzę odnośnie Arktyki i zwierząt tam żyjących. Przedszkolaki dowiedziały się dużo ciekawostek o niedźwiedziach polarnych oraz jaki wpływ na życie tych drapieżników ma ocieplenie klimatu.
Tego dnia Smerfusie miały okazję uczestniczyć w wielu zabawach ruchowych takich jak: „Śladami niedźwiedzi polarnych”, „ Niedźwiedzie i foki”. Dzieci także wykonały prace plastyczne „Opaska misia” oraz „Biały miś”.
Na zakończenie przedszkolaki razem z paniami doznały wiele frajdy i radości podczas zabawy „sztucznym śniegiem”. Sala zamieniła się w mroźną krainę, z białego puchu powstawały igloo, bałwany, czy białe gąsienice.
Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Jarczewie
ogłasza nabór do Punktu Przedszkolnego na rok szkolny 2021/2022.
Zapisy do przedszkola będą trwały od 1 marca do 15 kwietnia 2021r.
Rodzice składają wniosek o przyjęcie dziecka do Punktu Przedszkolnego.
Rodzice lub prawni opiekunowie dzieci, które aktualnie uczęszczają do przedszkola wypełniają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.
Wniosek i deklaracja są dostępne w zakładce "Dokumenty do pobrania".
Drodzy Rodzice, zapraszamy Was na cykle szkoleń organizowane przez różne instytucje na Facebooku. Tym razem webinar dotyczący dyscypliny J :
Internet to ogromne dobrodziejstwo, a zarazem zagrożenie. Zachęcamy do przeczytania artykułu o modnych w ostatnich czasach „challengach”, które niestety zyskują ogromną popularność wśród młodzieży, ich skutki jednak mogą być tragiczne. Obserwujmy dzieci, nie pozwalajmy im bez ograniczenia spędzać czas w internecie.
https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/grozne-internetowe-wyzwania
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym poradnikiem o grach komputerowych. Jakie gry są bezpieczne? Jak wybierać dobre gry dla dzieci? Jak zauważać, że to już uzależnienie od gier?
BYSTRZAKI EKSPERYMENTUJĄ
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić,
a zrozumiem.”
Konfucjusz
23.02.2021r nasz sala zamieniła się w laboratorium chemiczne a Bystrzaki w prawdziwych chemików. Tego dnia wszystkie dzieci razem z Panią wykonywały różnego typu doświadczenia chemiczne min. wybuchający wulkan, lampę lawę, tańczące rodzynki, kolorowy deszcz i wiele innych. Dzieci były bardzo zainteresowane i chętnie brały udział w wykonywaniu eksperymentów. Przez cały ten czas dzieciom towarzyszyło napięcie, a także zaskoczenie, które dostarczyło im wiele satysfakcji. To był doskonały ładunek pozytywnych emocji. Śmiechy, okrzyki radości, nauka wspólnej zabawy i współpracy między dziećmi, to zapewne ogromne zalety takiej twórczej i kreatywnej aktywności.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.
Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.
Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.
DZIEŃ KOTA
17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Głównym celem tego święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów. Wszystkie dzieci zamieniły się tego dnia w kociaki, przyszły do przedszkola ubrane na czarno, brązowo lub szaro. Dodatkowo każdy maluch otrzymał opaskę kota. Po śniadaniu dzieci obejrzały prezentację, dzięki której wzbogaciły swoją wiedzę odnośnie dokarmiania i podstaw pielęgnacji tych czworonożnych zwierząt. Były też zabawy i konkursy takie jak.: „Kocie polowanie”, „Kotek pije mleko”, „My jesteśmy kotki dwa”, „Kocie grzbiety” i wiele innych. Wiele radości i niezliczonej ilości nowych przeżyć dały dzieciom eksperymenty z wykorzystaniem mleka, barwników i płynu do mycia naczyń. Miłym akcentem na zakończenie zabaw było wręczenie dzieciom pamiątkowych dyplomów.
W Walentynkowym Konkursie Recytatorskim udział wzięło 20 uczniów naszej szkoły. Zaprezentowali oni utwory o tematyce miłosnej. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni ocenami z języka polskiego oraz otrzymali pochwały z zachowania.
W kategorii klas młodszych zwycięzcami zostali:
I miejsce – Julia Cybulska kl. III
II miejsce – Maria Belka kl. III
III miejsce – Szymon Grudziński kl. I
Natomiast w klasach IV-VIII:
I miejsce – Aleksandra Koziej kl. VI
II miejsce – Jakub Bogdański kl. VI
III miejsce – Filip Osial kl. V
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom GRATULUJEMY!
TŁUSTY CZWARTEK
„Pączki i pączusie swe brzuszki wypinają o TŁUSTYM CZWARTKU
nam przypominają!”
Zgodnie z tradycją w tym dniu do naszej szkoły zawitały pączki.
Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniowie w klasach młodszych mogli oderwać się od podręczników, aby zajadać przepyszne pączki.
"W KARMAWALE, W KARNAWALE DOOKOŁA SAME BALE"
Bal karnawałowy w naszym przedszkolu odbył się 11 lutego. Dla przedszkolaków, to szczególny dzień, na który czekały z utęsknieniem. Pani dyrektor rozpoczęła bal zabawą taneczną „Jedzie pociąg z daleka” oraz życzyła wszystkim miłej i udanej zabawy.
Dzieci bawiły się na pięknie udekorowanej sali, gdzie motywem przewodnim był Klaun. Na parkiecie można było spotkać: księżniczki, wróżki, strażaków, policjantów, spidermanów i wiele innych postaci. Przygotowane zabawy taneczne zachęcały wszystkie dzieci do ruchu i prezentowania swoich strojów. Przedszkolakom podczas balu towarzyszyły utwory muzyczne należące do klasyki przedszkolnych hitów t.j.: „Mam tę moc”, „Kaczuszki”, „Krasnoludek”, „Ręce prosto, prosto” itp. Dzieci były bardzo aktywne i radosne oraz chętnie brały udział w zabawach ruchowych.
Ten bal na długo pozostanie w naszej pamięci.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY
09 lutego przedszkolaki obchodziły Dzień Pizzy. Tego dnia nasza sala zamieniła się we włoską pizzerię. Dzieci bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. Wielką frajdę maluchom sprawiły już same przygotowania: krojenie, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do kuchni, aby się upiec. Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Dzięki tej imprezie dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi oraz wspólnie stwierdziliśmy, że własnoręcznie zrobiona pizza jest o wiele zdrowsza i smaczniejsza.
BYSTRZAKI DOKARMIAJĄ PTAKI
Bystrzaki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego też nasze przedszkolaki zadbały o to, żeby w karmnikach umieszczonych w ogrodzie nie zabrakło pożywienia. Przygotowały nawet specjalne smakołyki dla ptaków, które rozwiesiły na gałązkach drzew. Dokarmianie ptaków, szczególnie zimą, jest jedną z najbardziej rozpowszechnianych form ochrony ptaków. Dzieciom sprawiło ogromną radość to, że mogli wrzucić do karmnika różne ziarenka, czy zawiesić na gałązce słoninkę dla sikorek. Nasi skrzydlaci przyjaciele na pewno są wdzięczni za taką pomoc.
Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa
do polubienia naszego profilu na Facebooku "Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Jarczewie". Pojawiać się tam będą ciekawe informacje, szkolenia i wydarzenia z życia naszej szkoły.
Zakończył się pierwszy semestr roku szkolnego 2020/2021. Nauka w tym czasie wyglądała nieco inaczej niż dotychczas, poprzez zdalne nauczanie. Przyszedł czas by wyróżnić i nagrodzić najbardziej zdolnych uczniów naszej szkoły w klasach 4-8. Z tej okazji odwiedziła nas Pani Wójt Gminy Wola Mysłowska, która z wielką radością wręczyła stypendia za najlepsze wyniki w nauce.
W pełni zasłużonymi laureatami są:
Wojciech Sowa kl. IV (30 pkt)
Aleksandra Koziej kl. VI (30 pkt)
Mateusz Szyszkiewcz kl. VII (25 pkt)
Paulina Szczęśniak kl. VII (25 pkt)
Katarzyna Skwarek kl. VIII (30 pkt)
Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej, owocnej nauki!
PLAN LEKCJI OBOWIĄZUJĄCY OD 18.01.2021 R.
MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE
„
6 grudnia – jak dobrze wiecie,7 grudnia naszą szkołe odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ
Dnia 12 listopada w naszej szkole odbył się Pokaz Mody Patriotycznej. Dzieci z przedszkola i zerówki prezentowały swoje stroje na wybiegu przy dźwiękach muzyki. Głównym celem pokazu było kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem. Przy tej okazji dzieci przypomniały sobie i utrwaliły najważniejsze informację na temat naszego kraju. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców i pań dzieci wyglądały pięknie. Królowały głównie stroje w barwach narodowych. Dzieci miały przygotowane różne rekwizyty, nakrycia głowy i emblematy. Pełna różnorodność. Przedszkolaki prezentowały się wspaniale na wybiegu. Na koniec obie grupy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. To były niezapomniane wrażenia.
W tym roku świętujemy 102. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Pamiętamy o bohaterach, którym zawdzięczamy WOLNĄ OJCZYZNĘ!
W naszej szkole uczcimy również tę ważną rocznicę, chociaż ze względu na epidemię, inaczej niż zawsze.
Narodowe Święto Niepodległości upamiętnimy udziałem w akcji MEN „Szkoła do hymnu” 2020 i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11.
W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii proponujemy wspólne śpiewanie w danej klasie lub grupie (dla tych, którzy będą tego dnia w szkole) lub połączenie się za pomocą komunikatorów i zaśpiewanie hymnu on-line.
Uczniowie naszej szkoły wezmą udział w wewnątrzszkolnych konkursach oraz grze edukacyjnej „Godność, wolność i niepodległość”.
Zachęcamy uczniów, aby w tym ważnym dniu wywiesili flagę – jeden z naszych symboli narodowych.
Poniżej przedstawiamy fragmenty broszury Ministerstwa Obrony Narodowej „Szanuj, kochaj, chroń”, która opisuje prawidłowe prezentowanie symboli narodowych oraz wskazuje właściwą postawę jaką powinniśmy przyjąć podczas śpiewania hymnu.
"ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ"
Dnia 5 listopada pierwszoklasiści wstąpili w poczet uczniów naszej szkoły. Dzięki uprzejmości naszego księdza Michała Rodaka, uroczystość rozpoczęła się od poświecenia plecaków oraz błogosławieństwa dzieci. Następnie pierwszaki zaprezentowały krótki program artystyczny, po którym decyzją Pani Dyrektor Barbary Szyszkiewicz mogły przystąpić do Ślubowania, oraz zostały pasowane na uczniów klasy pierwszej. Dzieci w tym dniu zostały obdarowane pakietem książek „Pierwsze abecadło”, a od swoich rodziców otrzymały piękne podarunki. Był to niezapomniany dzien.
23 października 2020
Źródło: MEN
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od poniedziałku, 26 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br.
Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostaje bez zmian.
"MOJE MAŁE WIERSZOBRANIE"
Wyniki konkursu recytatorskiego
Dnia 21.10.2020r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego „Moje Małe Wierszobranie”. W konkursie wzięło udział 11 dzieci z dwóch grup przedszkolnych.
I grupa wiekowa 3,4-latki:
1. Maja Głodek
2. Michał Oszal
3. Antek Chojniak
II grupa wiekowa 5,6- latki:
1. Wiktoria Bytniewska
2. Ala Pawelec
3. Emilka Pawelec
4. Ala Szczęśniak
5. Natalka Osial
6. Emilka Sowa
7. Julek Oszal
8. Franek Pietrzak.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się po wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich nagrań filmów recytujących dzieci. Na ocenę recytacji miały wpływ następujące elementy: artykulacja, intonacja i tempo mówienia, interpretacja tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny.
Występy wszystkich uczestników wypadły doskonale.
Jury w składzie:
pani Dorota Kowalczyk;
pani Weronika Adamczyk;
pani Klaudia Wydrzyńska;
zdecydowało, że laureatem w grupie 3,4-latków został Antek Chojniak, w grupie 5,6-latków: Ala Szczęśniak i Natalka Osial.
Wyróżnione dzieci wezmą udział w powiatowym konkursie recytatorskim „Moje Małe Wierszobranie”.
29.10.2020r. odbędzie się publikacja filmów uczestników na fb Łukowskiego Ośrodka Kultury. Od tego dnia również rozpocznie się głosowanie o Nagrodę Publiczności.
Dziękujemy rodzicom i dzieciom za udział w konkursie i prosimy o głosy na laureatów z naszej szkoły.
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECI
„Święty Jan Paweł II w oczach dzieci” to tytuł konkursu plastycznego (dla uczniów klas I- IV) i poetyckiego (dla uczniów klas V- VIII) zorganizowanego w naszej szkole z okazji XX Dnia Papieskiego. Celem konkursów było pogłębienie wśród uczniów wiedzy o życiu i działalności papieża, rozwijanie wyobraźni oraz twórczych umiejętności, popularyzacja plastycznej zdolności, rozbudzanie zainteresowań twórczością poetycką.
W konkursie plastycznym wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce Dawid Ragus- klasa II
II miejsce Jakub Ragus- klasa III
III miejsce Wojciech Sowa- klasa IV oraz Bartosz Rogowski- klasa I
W konkursie poetyckim na wyróżnienie zasługują Aleksandra Koziej i Maja Zatyka z klasy VI.
Wyróżnieni uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami! Gratulujemy!
Agata Piętka, Katarzyna Bernaciak
Informuję wszystkich Rodziców i uczniów, że w związku z nieobecnością dziesięciu nauczycieli przebywających na izolacji domowej w dniach 15, 16 października 2020r. zajęcia zostają odwołane (są to dni przesunięte z wolnych dni dyrektorskich).
Będą Państwo na bieżąco informowani o rozwoju sytuacji.
Z życzeniami zdrowia Dyrektor szkoły Barbara Szyszkiewicz.
1 – 31 PAŹDZIERNIKA
Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). Święto to obchodzono najpierw corocznie w czwarty poniedziałek października. Od 2008 roku świętujemy je cały miesiąc.
Tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
„Z książką Ci do twarzy”. Chcemy udowodnić, że książka pasuje każdemu z nas i wszyscy ładnie z nią wyglądamy. Dodaje uroku, inteligencji, mądrości, odpowiedzialności i… urody.
W październiku tego roku czeka na Uczniów naszej szkoły wiele atrakcji. Przewidujemy zrealizowanie dwóch konkursów literacko-plastycznych:
- dla klas I – IV „Pomysłowe zakładki do książek”;
- dla klas V – VIII „Autorzy naszych lektur w karykaturze”.
We wszystkich klasach przeprowadzona zostanie akcja „Poranek z książką”. Wyłonimy również Październikowego Mistrza Czytelnictwa.
Zachęcamy i serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zaplanowanych
konkursach i akcjach, czytania na przerwach i wypożyczania książek do domu.
Bibliotekarz
,,Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”
M.T. Cyceron
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Wrzesień jest miesiącem wyboru Samorządu Uczniowskiego, w tym roku w jego skład wejdą trzy uczennice klasy VII:
Julia Kolanowska
Paulina Szczęśniak
Angelika Zatyka
Opiekunem Samorządu została Pani Izabela Has.
Życzymy owocnej pracy J
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
26 września w całej Europie obchodzony jest jako Europejski Dzień Języków Obcych. Inicjatywa ta ma na celu propagowanie nauki języków obcych. W tym roku poszczególne klasy wybrały swój kraj i na lekcji języka angielskiego przybliżały jego historię, kulturę, rozmawiali o kuchni, muzyce i znanych osobach z tego kraju. Poznawali także najbardziej przydatne zwroty w tych językach. W ten sposób odwiedzili m.in.: Francję, Grecję, Włochy i Hiszpanię.
Hasło tegorocznego dnia to: „Odkryj świat za pomocą języków”.
"DZIŚ OSZCZĘDZAM W SKO, JUTRO W PKO"
Uczniów klasy I zapraszamy do otwarcia kont SKO i nauki regularnego oszczędzania. Konto jest bezpłatne, mogą je mieć wszyscy uczniowie z klas I-VI, po tym czasie można je przekształcić w konto dla nastolatka.
Po więcej informacji zapraszamy do Pani I. Has lub K. Pawelec.
MIĘDZYNARODOWE ZAWODY LEKKOATLETYCZNE
24 września 2020r. okazał się szczęśliwym dniem dla pięciu naszych uczniów, którzy zdobyli medale w 13 edycji Międzynarodowych Zawodów Lekkoatletycznych im. Henryka Jakimiaka rozgrywanych na stadionie Agencji Rozwoju Miasta Siedlce.
W zawodach wystartowało ok. 600 zawodniczek i zawodników z 33 szkół z województw: mazowieckiego i lubelskiego oraz reprezentacja z Litwy (Mariampole, Kłajpeda). Zawody zostały rozegrane w 72 konkurencjach dla IV, V, VI, VII i VIII klas. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów i pięciu z nich stanęło na podium:
· Dawid Bańcerek- I miejsce w rzucie dyskiem,
· Dominika Podołowska- II miejsce w pchnięciu kulą,
· Paulina Szczęśniak- II miejsce w pchnięciu kulą,
· Dawid Jeżewski- II miejsce w rzucie dyskiem,
· Zuzanna Białach- III miejsce w pchnięciu kulą.
Pozostali nasi reprezentanci to:
· Julia Bernaciak- bieg na 100 m.,
· Kacper Tuszyński- bieg na 300 m.,
· Dawid Maślak- bieg na 600 m.,
· Jan Kudelski- pchnięcie kulą,
· Katarzyna Skwarek- pchnięcie kulą.
Zwycięzcy otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy.
Wszystkim serdecznie gratuluję!!! Katarzyna Bernaciak
AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA
W tym roku po raz 27. wyjdziemy posprzątać Polskę w ramach Akcji Sprzątanie Świata. W tegorocznej akcji przyszło nam zmierzyć się zagrożeniem jakim jest pandemia COVID- 19. Nie możemy więc jak co roku wziąć udziału w akcji terenowej. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem:
W tym roku posprzątam swój kawałek Polski!
Zachęcamy więc uczniów i rodziców do posprzątania swojej najbliższej okolicy.
Chcielibyśmy aby trzeci weekend września (18, 19, 20) jak co roku był czasem, który dzięki Wam, już po raz 27, stanie się czasem ogólnopolskiej edukacji ekologicznej.
Niech los naszej Ziemi nie będzie nam obojętny!
NARODOWE CZYTANIE 2020
Tak jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2020.
Balladyna Juliusza Słowackiego była lekturą tegorocznej, dziewiątej już odsłony Narodowego Czytania, które odbywa się pod patronatem Prezydenta RP od 2012 r.
Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji po klęsce powstania listopadowego w czasie debat nad historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W naszej szkole uczniowie klas VI – VIII pod kierunkiem pań: Hanny Frąc i Hanny Skwarek, odczytały wybrane fragmenty wspomnianego dzieła. Część słuchaczy zilustrowała plastycznie zaprezentowane fragmenty.
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie!
Hanna Skwarek
WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA 2020/2021
Skład wyprawki:
- kapcie (podpisane),
- woreczek (podpisany) z zapasowym ubraniem (bluzka, skarpetki lub rajstopki, majteczki, spodnie),
- kubek, szczoteczka i pasta do zębów (podpisane),
- chusteczki higieniczne – 2 duże pudełka,
- chusteczki nawilżane – 2 duże paczki,
- podkładka śniadaniowa.
Karty pracy oraz wyprawkę plastyczną zakupuje wychowawca grupy. Koszt wyprawki plastycznej zostanie ustalony na pierwszym spotkaniu organizacyjnym we wrześniu.
Koszt pakietu z kartami pracy dla dzieci 3,4- letnich Odkrywam siebie – złota kolekcja,
Poziom A+ – 92,63 zł.
Koszt pakietu z kartami pracy dla dzieci 5- letnich Odkrywam siebie – złota kolekcja,
Poziom BB+ – 135,79 zł.
Pieniądze należy wpłacać do wychowawcy grupy do 11 września 2020r.
WYPRAWKA ZEROWIAKA 2020/2021
Skład wyprawki:
- kapcie (podpisane),
- kubek, szczoteczka i pasta do zębów (podpisane),
- ręcznik,
- chusteczki higieniczne – 2 duże pudełka,
- chusteczki nawilżane – 2 duże paczki,
- podkładka śniadaniowa,
- ołówek,
- gumka,
- temperówka,
- kredki,
- piórnik.
Karty pracy oraz wyprawkę plastyczną zakupuje wychowawca grupy. Koszt wyprawki plastycznej zostanie ustalony na pierwszym spotkaniu organizacyjnym we wrześniu.
Koszt pakietu z kartami pracy dla dzieci 5-6- letnich Odkrywam siebie – złota kolekcja,
Poziom BB+ – 135,79 zł.
Książkę do religii zakupują rodzice.
„Tak. Jezus mnie kocha” kl. 0 wyd. JEDNOŚĆ
Pieniądze należy wpłacać do wychowawcy grupy do 11 września 2020r.
Klauzula informacyjna dla Uczniów, Rodziców
Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jarczewie
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych z związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE ( ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/ Pana danych oraz przysługujących Pani/ Panu prawach z tym związanych:
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Jarczewie, 21-426 Wola Mysłowska, zwana dalej Administratorem. Administrator prowadzi operację przetwarzania Pani/Pana danych osobowych.
Przedstawiciel Administratora Danych:
Barbara Szyszkiewicz Dyrektor Szkoły
Inspektor Ochrony Danych: Hanna Skwarek
1. Dane osobowe przetwarzane są w następujących celach :
a) dane osobowe ucznia wraz z powiązanymi z nim danymi rodzica przetwarzane są w celu rekrutacji dzieci do szkoły/ przedszkola, realizacji obowiązku szkolnego/przedszkolnego oraz realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych; zgodnie z Ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2198), Ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe ( t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 996), oraz ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. – RODO;
b) dane osobowe ucznia związane z udziałem dziecka w wycieczkach, konkursach i zawodach organizowanych w szkole i poza nią na podstawie podpisanej zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. –RODO;
c) wizerunek oraz osiągnięcia dziecka w celu publikacji w materiałach publikowanych lub autoryzowanych przez szkołę w mediach oraz na stronie internetowej szkoły na podstawie podpisanej zgody, zgodnie z art. 6 ust.1 lit. ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. – RODO.
2. Zebrane dane będą przechowywane przez okres: niezbędny do realizacji wskazanych powyżej celów przetwarzania, w tym również obowiązku archiwizacyjnego wynikających z przepisów prawa.
3. Dane osobowe ucznia i jego rodziców nie będą przekazywane do państwa trzeciego/ organizacji międzynarodowej poza obszar działania RODO.
4. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i dziecka oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych osobowych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (możliwość istnieje jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, a nie na podstawie przepisów uprawniających administratora do przetwarzania tych danych).
5. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do Organu Nadzorczego, gdy uzna Pan/Pani, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących Pana/Pani lub dziecka, narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
6. Pozyskane dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnione na podstawie przepisów prawa w tym m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej – SIO, Kuratorium Oświaty, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, Organ prowadzący – Urząd Gminy Wola Mysłowska, ubezpieczyciel na podstawie wniosku zgłoszenia szkoły i inne na wniosek np. PPP, GOPS.
7. Przekazane przez Panią/Pana dane osobowe oraz dziecka nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
8. Treść powyższej klauzuli informacyjnej będzie zamieszczona na stronie szkoły.
Administrator Danych Osobowych
|